Sopot – nadbałtycki kurort, który kochają turyści

Wakacje można dzisiaj spędzać w niemal każdym zakątku na ziemi, jednak polscy turyści wciąż dużym sentymentem darzą polski Bałtyk. Niektóre znajdujące się tu miejscowości cieszą się niezmienną popularnością od kilkudziesięciu lat, tak jak Sopot, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych polskich kurortów i nazywany letnią stolicą Polski.

Doskonałe położenie i imponująca baza noclegowa

Sopot stał się modnym uzdrowiskiem już na przełomie XIX i XX wieku i nie zmieniło się to przez kolejne dziesięciolecia. Aż trudno uwierzyć, że ten malowniczy kurort jeszcze 200 lat temu był mikroskopijną wioską bez żadnego znaczenia. Stan ten zmienił się dzięki Jerzemu Haffnerowi, pewnemu Francuzowi, który po przybyciu do Gdańska z armią napoleońską postanowił osiedlić się tu na stałe i przemienić Sopot w miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkową z prawdziwego zdarzenia. To z jego inicjatywy wybudowano Zakład Kąpielowy i inne budynki uzdrowiskowe, a także założono park. Przez kolejne lata miasto (prawa miejskie Sopot otrzymał w 1901 roku) systematycznie się rozbudowywało, a wiele z powstałych wówczas budowli uzdrowiskowych i kamienic można podziwiać do dzisiaj. Atutem Sopotu od zawsze było świetne położenie nad Zatoką Gdańską, a w XX wieku miasto zyskało jeszcze bardziej na znaczeniu dzięki aglomeracji trójmiejskiej, której jest dzisiaj ważnym elementem. Trójmiasto jest doskonale skomunikowane poprzez połączenie kolejowe, port lotniczy oraz autostradę, dlatego bez trudu mogą się do niego dostać turyści z kraju i zagranicy. Szczególnie w ostatnich latach rozbudowane zostało zaplecze noclegowe – powstały nowe hotele, pensjonaty, a także wiele nowych apartamentów i kwater prywatnych (meteor-turystyka.pl), które zaspokajają rosnące potrzeby noclegowe w sezonie turystycznym.

W Sopocie nie można się nudzić

W kilku zdaniach trudno jest opisać wszystkie atrakcje turystyczne, które sprawiają, że w mieście tak chętnie są rezerwowane latem noclegi. Sopot poza piękną architekturą wynikającą z długiej historii uzdrowiska ma kilka charakterystycznych miejsc, które stały się jego symbolami i są szczególnie cenione przez turystów:

• Drewniane molo – jego długość około 500 m sprawia, że jest to najdłuższa tego typu konstrukcja w Europie. Deptak wnikający w wody Zatoki Gdańskiej powstał ponad 100 lat temu i do dzisiaj służy przede wszystkim do spacerów. Ponadto znajduje się tam marina dla łódek, a także przystań dla statków pasażerskich.

• Monciak – kolejny słynny sopocki deptak, który swoją nazwę zawdzięcza ulicy Bohaterów Monte Cassino, przy której się znajduje. To tutaj tętni życie miasta, znajdują się kawiarnie, restauracje, kino, a można nim się przespacerować od dworca PKP aż do Skweru Kuracyjnego, przy którym znajdują się m.in. wejście na molo, fontanna oraz Centrum Haffnera z Domem Zdrojowym.

• Opera Leśna – amfiteatr z 1909 roku, który ukryty jest w gęstych Lasach Oliwskich znajdujących się w zachodniej części Sopotu. W miejscu tym co roku organizowane są różne imprezy artystyczne, w tym słynne festiwale piosenki.

Oczywiście Sopot posiada także nadmorską plażę, która w okresie letnim jest najważniejszym miejscem wypoczynku. Oprócz plażowania i morskich kąpieli można tu uprawiać sporty wodne, szczególnie windsurfing. Wzdłuż nadmorskiego pasa biegnie deptak i ścieżka rowerowa, którymi można dotrzeć aż do Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>