Renesansowy zamek we Lwówku

Miejscem, do którego warto się udać będąc na terenie Lwówka Śląskiego jest wspaniały, monumentalny renesansowy zamek. Nie jest on jednak jedyną w okolicy atrakcją, z tego też powodu, gdy wybierzemy się w te piękne regiony województwa dolnośląskiego nie ma innego wyboru, należy zatrzymać się na tym terenie co najmniej przez kilka dni. Jest to możliwe zarówno na terenie samego Lwówka Śląskiego, jak i jego malowniczych okolic. Od wielu bowiem lat region ten z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. W odpowiedzi na tą tendencje postanowiono stworzyć wiele noclegowych miejsc, w których turyści mogliby się zatrzymać. Ofert dostosowanych na praktycznie każdą kieszeń.

Historia renesansowego zamku sięga wieku XVI, czyli czasu, na kiedy to datuje się jego powstanie. Warto podkreślić, iż w tamtym czasach była to największa z ochronnych budowli na całym Śląsku. Co niezwykle ciekawe na przestrzeni lat 1825-1945 obiekt działał jako bardzo znany psychiatryczny szpital, natomiast praktycznie od początku roku 1992 przynależał do Ośrodka Chrześcijańskiego ,,Elim”, który działał przy miejscowym Kościele Baptystów. Sam zamek wart jest zobaczenia chociażby przez fakt, iż wyposażony jest we wspaniałe arkady, które otaczają jego dziedziniec. Sam obiekt złożony jest z aż trzech  dwukondygnacyjnych skrzydeł okalających wewnętrzny dziedziniec krużgankami, które wyposażone są we wspaniałe arkady, które z kolei wsparte są na kolumnach jońskich. Z kolei w narożach usytuowane zostały schody. Z kolei od czwartej strony zamek zamknięty został kurtynowym murem. Na teren dziedzińca dostać się można przy pomocy wjazdowe bramy z portalem, przed którą to usytuowano kamienny, przerzucany przez obronną fosę most. Co istotne w lewym narożniku odnaleźć możemy medalion, na którym widnieje podobizna Rampolda von Talkenberga. W bardzo dobrym stanie zachowały się także renesansowe zdobienia fasad. Całość prezentuje się niebywale okazale i sprawia, iż choć na chwilę możemy się przenieść w inne, dość odległe czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>