Polska na weekend – Wrocław

Wrocław to miasto, w którym nie sposób się nudzić, dlatego jeśli myślisz nad tym, dokąd się wyrwać na weekend – dobrze o nim pomyśleć w pierwszej kolejności. Znajdzie się tu wiele atrakcji mniej i bardziej znanych. Na Starówce praktycznie na każdym roku można trafić na coś nieoczekiwanego, a wartego uwagi. W mieście tym odbywają się imprezy należące do najważniejszych w Polsce festiwali filmowych i muzycznych, a oferta koncertów bywa bogatsza niż w innych miastach – w końcu niedaleko tutaj ma też publiczność z Czech oraz z Niemiec. Jako jeden z największych ośrodków w kraju, miasto studenckie i turystyczne, należy do tych, gdzie praktycznie bez przerwy coś ciekawego się dzieje. Warto wspomnieć choćby Wyspę Słodową, miejsce licznych imprez, ale też i modną przestrzeń na spotkania towarzyskie.

Na turystę, który chce jak najwięcej w trakcie krótkiego pobytu zobaczyć, czeka tutaj ponad dwadzieścia muzeów i galerii, zarówno wielkich zbiorów narodowych i miejskich, jak i prywatnych kolekcji prezentujących wąskie, a bardzo ciekawe wycinki dawnego życia. Warto odwiedzić rynek i Plac Uniwersytecki, przespacerować się Starym Miastem, tylko po to, aby stać się częścią codziennego rytmu tego miasta, dla wielu ulubionego, będącego inspiracją dla pisarzy i wymarzonym miejscem do życia. Odwiedzić warto Ostrów Tumski ze wspaniałymi przykładami gotyckiej architektury, który w wieczornym oświetleniu staje się idealnym miejscem na romantyczne spacery, liczne tereny zielone, wyruszyć szlakiem wrocławskich krasnali.

Jednym z najbardziej interesujących miejsc jest Hala Stulecia wraz z otaczającym ją parkiem i znajdującymi się w nim obiektami. Obiekt możemy zwiedzić z przewodnikiem, poznając jego zakamarki i sekrety albo zapoznać się z interaktywną ekspozycją mieszczącego się w jego części Centrum Poznawczego. Z Hali Stulecia niedaleko jest nie tylko do niezwykłego Ogrodu Japońskiego oraz słynnego Zoo z Afrykarium.

Mniej znaną ciekawostką jest osiedle WuWa. To jedno z sześciu wzorcowych osiedli modernistycznych, jakie powstały w Europie w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Miały one reprezentować sobą uznawane przez architektów i urbanistów za najlepsze rozwiązania, łącząc w jednym miejscu mieszkania oraz miejsca pracy. Bloki budowano w otoczeniu zieleni, a mieszkania miały być dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych mieszkańców miast po I wojnie światowej. Z budynków, które zanim zostały zamieszkałe, tworzyły pokazową wystawę. Nie wybudowano wszystkich zaplanowanych 37, a ich wygląd, chociaż nieznacznie, do dziś uległ zmianie. Do dziś jednak podziwiać można układ urbanistyczny będący wyrazem myśli, jaka towarzyszyła ówczesnemu projektowaniu.

W mieście, gdzie przez stulecia swój ślad odcisnęły wpływy polskie i niemieckie, uwagę zwraca również piękny dworzec – jeden z największych w Polsce. Jako że to miejsce modne wśród turystów i dynamicznie rozwijające się za sprawą studentów i kwitnącego biznesu, nie brakuje miejsc, które zaspokoją różne podniebienia i odpowiednie są na każdą kieszeń. Jeśli chodzi o noclegi, Wrocław zapewnia bardzo zróżnicowaną ofertę. Baza noclegowa obejmuje zarówno luksusowe hotele, apartamenty o najwyższych standardach, popularne wśród młodych ludzi hostele, jak też tańsze schroniska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>