Maria Śnieżna w Bystrzycy Kłodzkiej

Polska staje się krajem coraz bardziej popularnym wśród innych państw. Obcokrajowcy zaczynają doceniać Polskę jako potencjalne miejsce wypadowe, gdzie można nie tylko przyjechać na kilka dni, ale też spędzić cały urlop. Jednym z częściej odwiedzanych regionów jest położona przy czeskiej granicy, a raczej nią otoczona Kotlina Kłodzka. Tereny te kiedyś zamieszkiwane były przez ludność niemiecką. Po wojnie włączono je do Polki, a dotychczasowych mieszkańców wysiedlono. Jednym z większych miast w Kotlinie Kłodzkiej jest Bystrzyca Kłodzka. Jest to miasto, które posiada swoją bogatą i długą historię. Przebywając w Bystrzycy warto też odwiedzić pobliskie atrakcje, a samo miasto potraktować jako bazę noclegową. Nocleg oferują dwa hotele Castle i Abis. Są one położone po dwóch przeciwnych stronach miasta. Castle jest hotelem trzygwiazdkowym, a Abis dwugwiazdkowym.

Ziemia Kłodzka pełna jest zabytków o charakterze sakralnym. Jednym z nich jest położone w odległości około piętnastu kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej. Kościół został wzniesiony w osiemnastym wieku. Do tego czasu tereny te były wykorzystywane jako pastwiska. Lokalna ludność pielgrzymowała do austriackiego sanktuarium Mariazell, jednak zamknięte przez zabór granice znacznie to utrudniały. Dlatego mieszkaniec jednej z pobliskich wsi przyniósł z Mariazell kopię znajdującą się tam cudownej figurki. Umieścił ją na drzewie na swoim polu, na stoku Góry Iglicznej (w miejscu obecnej plebani). Przechodząca tamtędy wichura zniszczyła drzewo z figurką, jednak sama figurka została nienaruszona. Uznano to za znak i zbudowano kaplicę, w której umieszczono figurkę. Z czasem zainteresowanie figurką rosło, a kaplica stała się zbyt mała. Zdecydowano się wnieść kolejną, większą, a potem podjęto decyzję o budowie obecnego kościoła. Świątynię poświęcono w 1782, a w 1784 roku dobudowano wieżę. W 1821 roku natomiast dobudowano krużganki. Obecnie kościół jest odnowiony, również teren wokół niego jest zagospodarowany. Do sanktuarium prowadzi wyremontowana droga asfaltowa. Można też się tam dostać szlakami turystycznymi – żółtym, czerwonym i zielonym. Poza zwiedzeniem samego sanktuarium można tam oglądać panoramę Kotliny Kłodzkiej. Obok sanktuarium znajduje się również kawiarnia prowadzona przez pracującego w sanktuarium księdza oraz prywatne schronisko z restauracją.

Wybierając Bystrzycę Kłodzką jako miejsce wypoczynku, warto zarezerwować wcześniej miejsce noclegowe. Może to zrobić za pomocą internetu. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: „noclegi Bystrzyca Kłodzka”, a otrzymamy wiele wyników. Dobre oferty noclegowe przygotowały tutejsze hotele, hostele, pensjonaty, a nawet kwatery prywatne. Znajdziemy bardzo drogie miejsca, jak i te przygotowane dla turystów o mniejszych zasobach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>